Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozdrav pátý - jak se žije v karavanu

Uplynuly již dva měsíce od našeho příjezdu a je třeba zhodnotit, jak se nám žije opět v karavanu. Hlavní charakteristika je - vše v malém a vše v jednom prostoru. Je neuvěřitelné, že se zde vejde kuchyň, ložnice, obývací kout a i malá umývárnička, kde lze v hrozném počasí odbýt nejnutnější hygienu. Jediné, co schází je toaleta, ovšem teď, kdy nás přestěhovali k hlavní budově, to tak nevadí, neboť to máme na dva skoky. Horší to bylo, když jsme bydleli na původním místě a ještě horší to bylo, když byla pořádná vichřice a pršelo. To si pak začnete považovat svého záchůdku v bytě pod jednou střechou.f17.jpg

Loni vyrobil můj muž před karavanem dřevěnou podlážku se zábradlím (oceňuju, neboť budoval svými oblíbenými nástroji - kladivem a pilou - a navíc v děsné zimě i se sněhem), což je příjemné, nepotřebujeme ke vstupu židličku. A asi to vyrobil i proto, že jednou mu židlička ujela a upadl tak, že si odřel celou hubu a všude říkal, že ho mlátím. No, co myslíte, tělesné tresty nejsou k zahození.

V karavanu máme vytápěnou podlahu a ještě jedno topení, takže zima nás neohrožuje. Navíc ten malý, teplý prostor podstatně zvyšuje pocit bezpečí před tou slotou venku.

Když je ošklivo, zalezu si do svého pelechu a dělám to, co mě baví nebo nedělám nic a spím. Vždycky si vezu nějakou ruční práci, knihy, křížovky, takže se určitě nikdy nenudím. Nejlepší čas nastane, když se oteplí a svoje činnosti přesuneme ven. Právě pro tento čas tady jezdím, tu dobu světla a tepla zde miluju. Je pravda, že to tak není každý rok, ale když se to vyvede, přijede můj muž opálený jako od jižního moře, já ne, neopaluju se, přesto mám obličej a to, co mi vyčuhuje z oděvu do tmava. Stmívá se kolem půlnoci, ve dvě je už zase světlo, mám pocit, že den nikdy nekončí. Někomu to vadí, mně to vyhovuje.

Po letošní urputné zimě, kdy jsme nabírali sníh vrchem do gumovek, přišlo jaro v několika dnech, já jsem nahodila svoje letní oblečení, které se skládá z tříčtvrtečních kalhot a trička a když trochu přituhne, doplním kožešinovou vestu a čepici. A s tím vystačím celou sezonu.

f11.jpgJe neuvěřitelné, co se dá uvařit v několika kusech nádobí. Doma mám plný kredenc všelijakého nádobí a zde si člověk vystačí s málem. Moje karavanová kuchyň se skládá z dvouplotýnkového vařiče, varné konvice a hlavně ze stařičké remosky, kterou tu někdo odložil, stále funguje a je k nezaplacení. Je pravda, že vařím pokud možno jednoduchá jídla a hlavně ryby, ale i vepřoknedlozelo bylo. Kotlety stojí v současné době 24,- NOK, takže i řízky budou. Také peču různé buchty, perník, prostě všechno, co v remosce lze. Měli byste vidět, jak chlapi rádi hrábnou po sladkém a pokud je tu opravdu dobrá parta, tak odměna jsou palačinky nebo kynuté lívance. Kolem toho jsem už zažila i spoustu legrace. 

Úklid karavanu je jedna z nejlepších činností, neboť uklizeno mám i s povlečením postelí cca za 1 hod. To se mi moc zamlouvá, čas se totiž dá užít užitečněji, než gruntováním. Jedna z výhod karavanu.

Trochu mi jde na nervy, když se tady promenáduje po karavanu můj muž, neboť dupe, karavan se otřásá a když zrovna vyšívám, tak ho musím vypudit. To je asi tak jediná věc, co mi občas vadí. Sama se divím, že s ním nemám jiné třenice na tak malém prostoru. Doma je to těžší. Je to asi i tím prostředím a činnostmi, kterým se věnujeme.

Taky je nutné vyčlenit pro každou věc své místo a věci vracet, jinak nenajdete po pár dnech nic. A to můžu potvrdit, protože jsem udělala pár přesunů a díky postupující skleroze jsem musela obrátit celý karavan vzhůru nohama. Takže tudy cesta nevede. Nakonec, taky dobré, aspoň se naučíte pořádku. Pro některé typy bych karavan doporučila jako terapii.

Abychom měli kontakt se světem, máme v karavanu televizor a přivezla jsem si notebook, takže nám vlastně nic nechybí. Docela jsem ráda, že trochu unikáme všem těm nepřijemným zprávám. Stačí, až budeme doma. V televizi v rámci výuky ruského jazyka sledujeme ruský program. Mého muže nejvíc pohoršuje, že ty ruské ženy neustále fackují své muže. Asi má strach, aby se to nepřeneslo i k nám.

V hlavní budově je pračka a tak není třeba vozit hodně oblečení. Vlastně nám nic z civilizačních vymožeností  nechybí.

Takže závěrem - v karavanu se žije výborně. Jsme zde již šestým rokem a do budoucna se uvidí, v našem věku není třeba plánovat. Samozřejmě, že se ráda vracím do svého vybavevého bytu, ke svým zálibám a hlavně ke svým blízkým, protože ne všechno si sebou do karavanu mohu vzít. Ale jako relax vřele doporučuji.

Tak zase příště, možná něco o rybářích a chlapech na rybách vůbec. A úplně nakonec, vyrobila jsem z místních novin taštičku, ještě nemá uzávěr a ucho, dodám později. Tak se moje ženy připravte a taky mi hleďte napsat!!!!!!!!

f29.jpg

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ano, v karavanu se zije dobre

(Michel, 5. 5. 2014 23:44)

Dobry den, jsem rad, ze jsem nasel vas clanek - my takto zijeme v karavanu uz 7 let, v Podkrkonosi obklopen prirodou. Na rozdil ale od zahranici, kde pro lidi s karavany funguji primo caravan parky, se na nas doma koukaji velice kriticky - dokonce nam soused na zacatku chodil kontrolovat louky dalekohledem, jestli nekde neuvidi konopi, nebo nedej boze kerik koky :-D. maji nas za asocialy - pritom karavan vevnitr v nicem nelisi od obycejne garsonky - my dokonce mame i vanu, bojler, automatickou pracku, zachod jak na jachte... Ale znate lidi v CR... Ale abych se vratil k tematu - uplne stejne pocity a podminky mame i my - juu, az na tu vytapenou podlahu - ta by se nam hodila :-D. nyni pracuji ve Skotsku primo v takovem parku se statickymi karavany, a lidi jsou spokojeni. Takze drzim palce karavanistum a treba jednou se i v CR lidi zjisti, ze by jim ke stesti nic nechybelo, kdyby si odrekli trochu zbytecneho luxusu vil a aspon cast sveho zivota stravili v karavanu, jen 2-3 centimetry tenkou stenou oddelen od prirody... takova dest bubnujici kolem vas a nad, to vazne nema chybu!

v karavanu v zime

(Tyna, 2. 6. 2013 0:38)

Ahoj. Pěkny popis. Díky. Žijete v karavanu i přes zimu? A z jake cenové kategorie máte karavan - pokud nevadí odpovídat. Zajímá mě to proto abych si mohla utvořit jasnější představu. Mějte se krasne.