Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozdrav sedmý - ještě trochu o rybářích

6. 8. 2012

Prožila jsem opět několik měsíců mezi samými mužskými a přežila jsem. Je mi jasné, že v mém věku jsem už dost, spíš úplně přehlédnutelná a tak jsem si mnohdy ani jako ženská nepřipadala. Muži ve většině případů byli prostě bezprostřední.

Prohlédla jsem si spoustu těl v trenkách, slipech, podvlíkačkách, někdy jen v ručníku a občas jsem měla obavy, že i bez. Což o to, na pěkný kus se člověk rád zahledí, ovšem kolik jich je? - pěkných. A pak, stále stejný obrázek, bez ohledu na věk, povolání nebo vzdělání - čurající chlapeček. Při této příležitosti si vždycky vzpomenu na  vtip, jak dal Bůh Adamovi a Evě dva dárky. A co zůstává když odjedou? Šupiny, šupiny, šupiny - v chatě, v umývárně, v posteli, prostě všude. Pak párátka a po kom asi slunečnicová semínka? Bylo by toho víc, ale o tom se rozepisovat nechci. Také jsem si již dobře osvojila velké množství výrazů, které zde nemůžu zveřejňovat. Prostě jsem nedokázala odolat. Zdá se mi to tak přirozené, zvláště u polských rybářů jsem byla unesena tou záplavou nevhodného slova. Rybářek zde jezdí málo a tak se už docela těším na můj "babinec" a pokec o úplně jiných věcech, než poslouchám mezi muži. Ne, že by hovory s nimi byly nudné, ale přece - všeho moc škodí.

Alkohol nechci moc komentovat, ovšem někdy je to síla  A jídlo? Mnohdy úžasné. Chlapi si přivezou všechno možné, jen aby se dobře najedli. Viděla jsem už i papiňák a v něm rozvařená svíčková. Je pravda, že mnozí muži vaří úžasně a pak se line kempem nádherná vůně a tak taky rychle něco uvařím, abych nebyla pozadu. S některými provozuji i výměnný obchod. Upeču něco sladkého nebo udělám palačinky, lívance -  a spokojenost je na obou stranách. To víš, Pepo, že nikdy nezapomenu na tvoje škvarky. A tak pokud se tu příští rok  sejdeme, doufám, že budou zase. Čert vem žlučník.

Český rybář si také při příjezdu do lokality pojmenuje různé body a místa rybolovu a pak můžete slyšet jak si říkají - pojedeme kolem utopence na rybník a k Norkovi nebo přes ústí k Robinovo kolíku. Další den zamíří kolem báby a dědka až k Hovorkovo kolíku nebo k želvě a celá parta pak tato označení používá a používat bude, dokud budou na ryby jezdit. Někteří už mezi námi nejsou, přesto název zůstává. To je pro tebe, Jindro. Také mají pojmenované některé ryby jako pětikačka, již zmiňovaná kočka, halík a pod.

Také zpracování ryb je různorodé. Skoro všichni filetují, někdo sundává kůži a každý má svůj zaručeně nejlepší způsob balení. Umělohmotné krabičky, krabice od mléka, kovové krabičky, folie, sáčky, prostě všechno možné. A pokud možno tak, aby se toho vešlo co nejvíc do polystyrenové bedny a nezůstalo ani místečko volné, protože pak doma vlastnoručně vylovená ryba chutná dvojnásob. Když se daří, tak máte naplněno raz dva. Ovšem jsou období, kdy to prostě nejde. Ryba nebere, není počasí a přijdou i různé jiné překážky. Pak je vzácná každá ryba, kterou dostanete do lodě.

Jednou jsem vezla k lékaři paní, která si zapíchla háček do prstu. Není to tak těžké, protože návazec má na jednom konci pilker a ten tomu dobře pomůže. V žádném případě nechtěla využít služeb ostatních rybářů, kteří ji chtěli pomoci. Vešla do ordinace a po chvíli se otevřely dveře a od lékaře vyšla úplně jiná paní, zdviženou ruku a v ukazováčku zapíchnutý háček. Šla na toaletu. Prostě jsme upadli. Jak bylo vidět, zdejší lékař má určitě rozsáhlé zkušenosti s dolováním zapíchnutých háčků. Také filetovací nůž je někdy nebezpečný. A proto - nespěchat.

Co napsat na závěr? Bylo to krásné a bylo toho dost. Měsíce uběhly jako voda a už se pomalu chystáme k domovu. Každý rok odjíždíme se smíšenými pocity. Bylo tu dobře, ale už se nám stýská po domově. A pak - jestli nám bude zdraví přát i pro příští rok? No, to uvidíme až příští rok. A tak tento pozdrav  pro moje ženy je pro letošek z Norska posledním. Ulovky byly letos dobré, skladba ryb výborná a tak si vezeme domů jednu bednu toho nejlepšího, co máme rádi.

halibut.jpgstikozubec.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro příští rok bych popřála všem milovníkům Norska a mořského rybolovu pěkné počasí, hodně ryb, aspoň jednu trofej, žádné nemoce a úrazy,  šťastný návrat domů a neztratit tu touhu vrátit se zpátky aspoň ještě jednou.......

010.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fotografie

(Michel, 5. 5. 2014 23:52)

Mohu se zeptat - na fotografii ve zlute mikine je pani autorka clanku? No neuveritelne sympaticka zena! Zdravim ze Skotska od brehu Severniho more.