Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recyklace I.

Recyklační deky

Tento článek jsem již avizovala a dnes jej konečně dokončím. Výstavu s názvem "Recyklace" asi již neuskutečníme a tak na naše stránky vložím aspoň několik námětů na využití toho, co vyhodíme do kontejneru.

Patřím ke starší generaci a ještě pamatuju doby, kdy se obrátil každý kousek látky a vyjímečně se vyhazovaly věci, které ještě "držely pohromadě". A  protože je mi také líto tyto kusy vyhazovat, tak jsem některé ještě zpracovala v tzv. recyklačním stylu.

Ze všeho nejdříve jsem ušila své recyklační deky. Materiál na ně sbírám dlouhodobě, vždy, když vyřazuju šaty, trika a pod. Ze začátku jsem vybírala jen bavlněné látky, ale později jsem zjistila, že se dají využít i bavlněné a úpletové věci. připravila jsem si šablonu 20x20cm, podle ní jsem stříhala. Pak jsem přidala ještě šablonu 10x10, protože např. z triček stále ještě zůstavalo dost materiálu. U materiálu dbám na to, aby se deka dala prát v pračce, materiál nebyl moc tlustý a byl příjemný na dotek. Pokud jsem nasbírala větší množství malých čtverců, tak jednou za čas jsem je sešila po čtyřech do většího čtverce.

klub-136.jpg

Jednu stranu deky sestavuju zpravidla ve velikosti 11x8 čtverců. čtverce sešívám overlockem, ale dříve, než jsem si ho koupila, sešívala jsem na stroji. Pokud to jde, setřídím čtverce podle barev, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o klasický patchwork, tak sešiju tak,  jak jdou čterce za sebou.

 

Když mám připravené oba díly deky, tak vezmu silnější vatelín a najdu si vhodnou plochu, kde deku můžu rozložit a našpendlit, případně nastehovat. Nejdříve rozložím vatelím, pak první díl položím rubem na vatelín a nahoru položím druhý díl, lícem na první díl.

vyrobky-020.jpg

vyrobky-021.jpg

Sešpendlím, sešiju a nechám na dolní straně cca 30 cm nesešitých na obrácení deky. Obrátím a proštepuju cca 5 cm v kraji a pak proštepuju ještě dokola ve vzdálenosti 20 cm. Po zkušenostech stačí, není třeba více prošívat, vatelín látku udrží. A deka je hotová.

klub-118.jpg

klub-117.jpg

Deky se nám všem v rodině osvědčily. Jsou teplé, příjemné, dají se vyprat v pračce a pokud ušijete tmavší, není vám líto, že je použijete i v horších podmínkách. Šití je snadné, ztratí se zde i nějaký ten centimetr nepřesnosti. a koupíte za peníze vlastně jen vatelín a nitě. Ostatní je z "kontejneru".

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář