Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žandovské pomníky

20. 9. 2007

V popisech pomníků v Dolním Žandově a okolí  je popsán stav pomníků v polovině 70. let, především pomníku v Brtné, Horním a Dolním Žandově a Úbočí. Stojí ale za to připomenout si okolnosti vedoucí ke zřízení těchto pomníků.

 

V převažující většině původní německé obyvatelstvo, žijící po staletí v této oblasti, budovalo po skončení 1. světové války ve dvacátých letech minulého století v obcích a osadách pomníčky, připomínající padlé nebo nezvěstné vojáky pocházející z obcí na frontách 1. světové války. Proto vznikly i pomníky v osadě Brtná na návsi (foto Pomník Brtná).

 

V opuštěném úvozu vlevo od bývalé restaurace Hubertus nad Horním Žandovem byl vybudován deskový pomník v provedení podobném jako v Mariánských Lázních, který je jedním z mála podobných v této oblasti. Díky euforii z vítězství  a protiněmeckým náladám dosídlenců po skončení 2. světové války bylo ničeno v této oblasti vše, co bylo německé, včetně pomníků psaných v němčině, nevyhnul se tento osud ani uvedeným pomníkům. Pomník v Horním Žandově byl částečně zachráněn jen díky tomu, že byl umístěn na zapomenutém místě, porostlý břečťanem a v současné době leží na soukromém pozemku. (foto Horní Žandov  1-5)

 

Zbytky pomníku  padlých vojáků stojí i v osadě Úbočí při výjezdu na Dolní Žandov vlevo. Deska na náhrobku je zničena  a je zachován pouze náhrobní kámen a 6 kamenných sloupků ohraničujících pomník.(foto Úbočí 1,2)

 

V Dolním Žandově byl pomník, vyjadřující poděkování všem obětem za svrchovanost a svobodu Československé republiky odhalen 28.10.1948, za účasti drtivé většiny tehdejších obyvatel Dolního Žandova. Dobrým nápadem obecního úřadu bylo odstranění oplocení pozemku pomníku a pokud bude upraveno i okolí včetně ošetření dřevin a výměny vlajkového stožáru, bude toto místo skutečně  důstojným místem ve středu obce. (foto Pomník 1948, Detail pomníku)

 

Pokud přijdete na místní hřbitov a dojdete do pravého dolního rohu, možná si všimnete pomníku, stojícího pod stromem, s nápisem „Obětem války“. Zde v hromadném hrobě leží pozůstatky 9 sovětských válečných zajatců, pohřbených na sklonku 2. světové války. V posledních měsících války procházelo Žandovem mnoho pochodů válečných zajatců a vězňů za Saska směrem na jih. Pro tyto pochody byly využívány hlavně vedlejší cesty vzhledem k aktivní činnosti hloubkových letců USA. Podle vyprávění pamětníka, který byl jako jeden ze dvou Čechů v tomto období v Dolním Žandově, byla těla těchto zajatců přivezena na dvou žebřiňácích sedláky z Horního Žandova v polovině dubna 1945 a pohřbena bez obřadu a rakví v rohu hřbitova. Původně byl pomník po válce opatřen dřevěnou mohylou se znakem Sovětského svazu, později pak žulovým náhrobkem v současném provedení.  (foto Pomník hřbitov, Hřbitov 1).

 

Náhledy fotografií ze složky Žandovské pomníky

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář